نام علمی:  Pirus communis
نوع گیاه: درخت میوه دانه دار
نیاز نوری: آفتاب کامل
نیاز آبی: آبیاری متوسط
نوع خاک: لومی-شنی
اسیدیته خاک: 7.5-5
 نیاز نوری درخت گلابی:
درخت گلابی نیاز به نور کامل دارد و مناطق آفتابی را ترجیح می دهد. اما با 6 تا 8 ساعت تابش نور در روز نیز رشد خوبی خواهد داشت. در آب و هوای خشک و خنک به خوبی رشد میکند.
نیاز آبی درختان گلابی:
آبیاری بیش از اندازه یا کمتر ازحد نیاز این درخت می تواند منجر به زرد شدن یا ریز شدن برگ ها و ایجاد میوه های بی کیفیت شود. اصلی ترین مورد برای تعین میزان نیاز آبی درخت گلابی سن درخت می باشد. اگر درخت تازه کاشته شده و یا نهال می باشد ریشه های آن به خوبی توسعه پیدا نکرده اند این به این معنا است که آبیاری باید در نزدیک تنه به میزان دو یا سه بار در هفته در صورتی که بارندگی اتفاق نیافتد انجام شود.
درختان جوان تقریبا در حدود 3-4 لیتر آب بسته به اندازه آنها در یک هفته نیاز دارند. که این میزان میتواند آب باران یا آب آبیاری  یا مجموع هر دو باشد. درختان جوان به آب زیادی برای توسعه و تشکیل ریشه های قوی در کنار برگ و میوه مناسب نیاز دارند. به عنوان یک قاعده کلی درختان جوان به آب بیشتری نسبت به درختان مسن نیاز دارند. در مناطقی که بارندگی های دوره ای وجود ندارد باید هفته ای یکبار از بهار تا پائیز درختان را آبیاری کرد.
این درخت شرایط نامساعد رطوبت را به خوبی تحمل میکند اما در هر حال برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی های ریشه و طوقه درخت آبیاری باید با توجه به نوع بافت خاک و شرایط آب و هوایی منطقه انجام شود.
نیاز سرمایی درختان گلابی:
میزان سرمای مورد نیاز آن ها بین 600 تا 1500 ساعت دمای زیر 7 دجه سانتی گراد می باشد. گلابی در زمستان تا دمای 25- درجه سانتی گراد را تحمل میکند اما شکوفه ها در دمای 1- درجه سانتیگراد صدمه می بینند.
خاک مورد نیاز برای کشت درخت گلابی:
تمامی گونه های گلابی نیازهای خاکی مشابهی دارند. درختان گلابی در خاکهایی با PH بین 6 – 6.5 بهترین رشد را دارند اما میتوانند دامنه PH بین 5 تا 7.5 را نیز تحمل کنند.از آنجایی که درختان گلابی هر دو PH اسیدی و قلیایی را تحمل میکنند کشاورزان نباید نگرانی بابت تغییر  PH خاک داشته باشند.
درختان گلابی مانند دیگر درختان میوه خاک هایی با زهکش مناسب و سبک را ترجیح می دهند. بهترین خاک ، خاک لومی-شنی می باشد. اما این درختان خاک های سنگین را نیز خصوصا در نواحی خشک تحمل میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست