نام علمی:   Prunus persica var. nucipersica
نوع گیاه: درخت میوه هسته دار
نیاز نوری: آفتاب کامل
نیاز آبی: زیاد
نوع خاک: شنی
اسیدیته خاک: کمی اسیدی تا خنثی
نیاز نوری درخت شلیل:
درختان شلیل به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند و برای رشد کافی به حداقل 6 تا 8 ساعت نور مستقیم در طول فصل رشدی نیاز دارند. به همین دلیل می توان آنها را بخصوص در مناطقی که تابستانهای بسیار گرم دارند در جایی کاشت که در صبح و ظهر به مدت حداقل 6 ساعت  نور مستقیم آفتاب داشته باشد.
تاثیر نور:
شدت نور در رشد و باروری درختان شلیل بسیار موثر است. از اثرات بسیارمهم نور در درختان میوه ایجاد رنگ در میوه ها می باشد.
نیاز سرمایی درخت شلیل:
درخت شلیل با نیاز سرمایی(مقدار سرمای مورد نیاز کمتر از آستانه برای کامل شدن مراحل نمو مورفولوژیکی جوانه های برگ وگل) حدود 400-1000 ساعت بین 4تا 7 درجه سانتی گراد می باشد، که در مناطق با آب و هوای تابستانهای گرم و خشک و فاقد سرمای دیررس بهاره رشد بهتری دارند.
 درختان شلیل در مقایسه با سایر درختان میوه نسبت به سرما مقاومت کمتری دارد. درخت شلیل دارای دامنه وسیع نیاز سرمایی است ولی به طور متوسط بیشتر ارقام نیاز سرمایی حدود 600 تا 900 ساعت دارند. اگر نیاز سرمایی درختان برطرف نشود درختان به طور نامنظم شکوفه می دهند ، برگ های دفرمه ایجاد می شود و در نهایت تولید میوه کاهش می یابد.
نیاز آبی درخت شلیل:
آبیاری درخت شلیل نسبت به دیگر میوه های هسته دار بیشتر است، و نیاز آبی این درختان در زمان میوه دهی بیشتر هم می شود. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه در تابستان، شاید به دو بار آبیاری نیاز داشته باشند. خشکی کشیدن درخت در این مقطع زمانی باعث کم آب شدن میوه ها می شود. از طرفی غرقاب شدن خاک این درخت هم می تواند منجر به بیماری هایی در درخت شلیل مانند پوسیدن ریشه آن شود.
خاک مورد نیاز برای کاشت درختان شلیل:
درخت شلیل برای رشد بهتر نیاز به خاکهای با بافت نسبتا سبک و همچنین با زهکش خوب دارند. خاکهای سنگین که زهکش نامناسبی دارند و آب را در خود نگه می دارند مناسب کاشت درخت شلیل نیستند. بنابراین خاک مناطقی که دارای شن است (لومی شنی و یا شنی لومی) مناسب می باشد. درخت شلیل در PH  کمی اسیدی تا خنثی (معادل 6-7) رشد بهتری دارد.
نکاتی مهم در رابطه با کاشت درختان شلیل:
در اواخر تابستان و بعد از برداشت محصول درختان شلیل را برای سال بعد آماده سازید. به کوددهی مناسب و آبیاری تا زمان ریزش طبیعی درختان ادامه دهید. به صورتی که این عملیات سبب ذخیره انرژی در ریشه ها و تنه درخت شلیل گردد و موجب رشد زیاد درختان نشود.
 به طور کلی در درختان هسته دار باز شدن گل قبل از بازشدن برگ رخ می دهد بنابراین تامین کربوهیدرات های لازم برای نمو گل و میوه با تامین کربوهیدرات از ذخایر سال قبل بستگی دارد. کاهش ذخایر درخت حساسیت درخت را به تنش های یخزدگی و حمله آفات و بیماریهای گیاهی را  افزایش می دهد و منجر به کوتاهی عمر درخت شلیل می شود.
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست