نام علمی: Triticum spp 
نوع گیاه: گیاهان زراعی
نیاز نوری: آفتاب کامل
نیاز آبی: متوسط
نوع خاک: شنی-رسی
اسیدیته خاک: 7
نیاز نوری گندم:
گندم جهت رشد مناسب به نور کامل خورشید نیاز دارد.
نیاز آبی گندم:
در زراعت های آبی اولین آبیاری گندم معمولا همزمان با زمان کاشت صورت می گیرد. هرچه فاصله زمان کشت و اولین آبیاری و تاریخ سبز شدن بیشتر شود میانگین عملکرد نسبی کاهش می یابد. همچنین آبیاری غرقابی یا به صورت کرتی در زراعت گندم نامطلوب می باشد. در زراعت های آبی گندم معمولا از 6 تا 10 نوبت آبیاری بسته به بافت خاک اراضی و شرایط آب وهوایی معمول می باشد.
خاک مورد نیاز برای کشت گندم:
خاک مناسب برای کشت گندم خاک های شنی-رسی با عمق مناسب و زهکشی خوب می باشد. در حالت کلی میزان عملکرد گندم در شرایط دیم در خاک های با بافت ریز بیشتر می باشد. به این علت که این خاکها قادرند آب را بهتر و به مدت طولانی تری در خود نگهدارند. ولی در شرایط آبی معمولا گندم زیاد تحت تاثیر بافت خاک قرار نمی گیرد. گندم هم مانند سایر گیاهان در خاک خشک نمی تواند جوانه بزند. PH مناسب خاک برای کاشت گندم محدود 7 می بلشد.
نکاتی در رابطه گندم:
کشت گندم غالبا در مناطق نیمه مرطوب و نیمه خشک کشور انجام می شود. شرایط آب و هوایی مناسب برای کشت گندم آب وهوای خنک و مرطوب در دوره رشد رویشی، آب و هوای معتدل در دوران تشکیل دانه و آب و هوای خشک و گرم در زمان برداشت از شرایط مطلوب محیطی برای زراعت گندم به شمار می روند.
کشت گندم به دو صورت پاییزه و بهاره صورت می گیرد. در این دو نوع شرایط رشد و نمو گندم متفاوت می باشد. گندم های بهاره را در اوایل بهار کاشت می کنند. پس از جوانه زدن، گیاه جوان در بهار و تابستان رشد میکند و محصول آن را تا اواخر تابستان برداشت می کنند. گندم پاییزه را در فصل پاییز زمانی که دمای خاک از 13 درجه سانتی گراد کمتر باشد کشت می کنند. گندم های پاییزه به نسبت گندم های بهاره ریشه های عمیق تر دارند و این به این علت است که گندم های پاییزه فصل رشدی طولانی تری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست