نام علمی: Solanum lycopersicum
نوع گیاه: سبزی و صیفی
نیاز نوری: زیاد
نیاز آبی: زیاد
نوع خاک: لومی-شنی
اسیدیته خاک: 6/5-6
نیاز نوری گوجه فرنگی:
گوجه فرنگی نیاز فراوانی به نور دارد، جهت کاشت و پرورش گوجه فرنگی باید در مکانی باشد که حداقل در روز 6 تا 8 ساعت نور کامل خورشید بر آن بتابد. این گیاه از مرحله کاشت تا جوانه زنی بذر نیاز به نور زیادی نمی باشد اما پس از جوانه زدن و سبز شدن نشاء ها باید نور بیشتری برای گیاه فراهم شود تا فرایند فتوسنتز و غذاسازی در گیاه آغاز شود.
نیاز آبی گوجه فرنگی:
گوجه فرنگی برای رشد و نمو سریع خود و همچنین به خاطر محصول فراوانی که تولید می کند نیاز زیادی به آب دارد. در گیاه گوجه فرنگی کنترل دقیق و زمان آبیاری در برقراری تعادل بین رشد رویشی و زایشی گیاه و در نتیجه میزان باروری و کیفیت محصول گوجه فرنگی موثر خواهد بود.
آبیاری گوجه فرنگی معمولا در مواقع لزوم صورت گرفته ولی از شروع میوه و متورم شدن تا پایان دوره برداشت باید افزایش پیدا کند و خاک همیشه مرطوب نگهداری شود . چنانچه در این مرحله خاک خشک شده و یک مرتبه آبیاری شدید انجام شود باعث ترک خوردن پوست میوه ها می گردد.
کم یا زیاد شدن دفعات آبیاری و نامرتب بودن آن مخصوصا در اواخر دوره رشد گیاه و موقع رسیدن میوه دچار پاره ای از بیماری های فیزیولوژی می شود. همچنین در روزهای گرم آفتابی اگر آب کافی در اختیار گوجه فرنگی قرار نگیرد موجب ریزش گلها می شود.
خاک مورد نیاز برای کشت گوجه فرنگی:
 گوجه فرنگی برای گسترش ریشه های عمیق و قوی خود احتیاج به خاک نرم و عمیق دارد. بطور کلی گوجه فرنگی در انواع خاک ها رشد می کند اما بهترین خاک برای کشت آن خاک های سبک مانند خاک شنی-لومی می باشد. و دارای زهکشی مناسب باشد. PH مطلوب برای کشت گوجه فرنگی حدودا 6 تا 5/6 می باشد.
نکاتی در رابطه با گوجه فرنگی:
گیاه گوجه فرنگی سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی متفاوت دارد.  میانگین دما برای رشد گوجه فرنگی باید بالای 16 درجه سانتی گراد باشد و اگر دما کمتر از 12 درجه سانتی گراد باشد، گوجه سرما زده شده و اگر دما برای مدت طولانی در این حد و یا پایین تر باقی بماند، آسیب سرما زدگی در بافت ها ظاهر می شود. اگر دما برای مدت کوتاهی زیر 12 درجه سانتی گراد باشد ممکن است با دماهای بالاتر از این حد جبران شود. دمای اپتیمم برای گوجه 22 تا 24 درجه سانتی گراد است و میانگین دمای بالای 27 درجه سانتی گراد هم مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست