نام علمی: Allium cepa
نوع گیاه: سبزی و صیفی
نیاز نوری: زیاد
نیاز آبی: متوسط
نوع خاک: لومی-شنی
اسیدیته خاک: 5/5-6/5
نیاز نوری پیاز:
پیاز احتایج زیادی به نور خورشید دارد. بنابراین روزهای آفتابی در رشد و نمو گیاه مؤثر است.
نیاز آبی پیاز:
پیاز دارای سیستم ریشه ای سطحی، کم عمق و ظریف است و به ویژه تا سبز شدن آن، باید به دفعات متعدد با مقدار کم آب، آبیاری شده و رطوبت کافی در دسترس جوانه ها قرار گیرد. چون رطوبت یکنواخت و مداوم در طول دوره رشد برای رشد پیاز بسیار مفید است. پیاز نیاز به آبیاری سبک و متناوب دارد. تعیین دوره مناسب آبیاری تابع خصوصیات فیزیکی خاک، میزان رطوبت خاک و نیاز آبی گیاه است. دوره آبیاری پیاز در اوایل رشد بین ۲ تا ۴ روز در نظر گرفته می شود. برای داشتن محصولی با کیفیت و کمیت مناسب باید آبیاری در حد نیاز و کفایت انجام شود. چون آبیاری بیش از حد علاوه بر کاهش رشد محصول، بالا رفتن هزینه تولید، هدر رفت آب، کاهش کارایی مصرف آب و کاهش خاصیت انبار داری محصول می شود.
خاک مورد نیاز برای کشت پیاز:
پیاز را در انواع خاک ها می توان کشت نمود اما در خاک های سبک و قوی رشد بهتری دارد. بنابراین خاک های لومی-شنی مناسب ترین خاک ها برای پرورش پیاز می باشد. PH مناسب برای کشت پیاز محدود 5/5 الی 6/5 می باشد.
نکاتی در رابطه با پیاز:
پیاز گرچه جزء گروه‌ سبزی‌های خنک است، اما در سطح تجاری، کشت آن در یک گستره‌ی دمایی از مناطق سردسیر (تبریز و ارومیه) تا گرمسیر (خوزستان و اطراف کازرون) متداول است. گیاه پیاز، در اوایل دوره رشد خود نیاز به دمای کم و در اواخر دوره‌ی رشد نیاز به دمای زیاد دارد. تشکیل سوخ و ساقه‌ی گل دهنده این گیاه تحت تاثیر طول روز و دمای هوا قرار دارد. به‌طور معمول هوای خنک و روز بلند انگیزاننده‌ی سوخ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست