نام علمی:   Citrullus lanatus  
نوع گیاه: سبزی و صیفی
نیاز نوری: زیاد
نیاز آبی: زیاد
نوع خاک: شنی رسی
اسیدیته خاک: 6/5-5
نیاز نوری هندوانه:
گیاه هندوانه بیش از سایر صیفیجات به آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد. هندوانه برای رشد و نمو به فصلی با گرمای طولانی نیاز دارد و نسبت به سرما و یخبندان حساس است.
نیاز آبی هندوانه:
هندوانه با دارا بودن ریشه های گسترده و عمیق خود قادر است از رطوبت موجود خاک به خوبی استفاده کند و نیاز آبی زیادی نیز دارد. به طور کلی هندوانه محصولی است که 92 درصد آن از آب تشکیل شده است. چون این گیاه به آب زیادی نیاز دارد ریشه های آن تا عمق زمین به دنبال آب فرو می روند.
در آبیاری قطره ای روزی نیم ساعت آبیاری برای هر بوته کفایت می کند . اما باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشید که بوته هندوانه از زمانی که گل ها را تبدیل به میوه می کند نیاز به آب بیشتری پیدا می کند و اوج نیاز آن زمانی است که هندوانه کال در حال رسیدن است. اگر آبیاری در این زمان کم باشد هندوانه به اندازه کافی رشد نکرده و کیفیت میوه هم افت می کند.
خاک مورد نیاز برای کشت هندوانه:
بهترین خاک برای کشت هندوانه، زمینی شنی رسی است. چرا که در این گونه زمین‌ها می‌توان محصول زودرس تولید کرد. البته خاک باید از نظر مواد آلی نیز غنی باشد. هندوانه حساسیت چندانی به اسیدیته خاک ندارد و PH مناسب خاک برای رشد هندوانه ۵ الی 5/6 می‌باشد.
نکاتی در رابطه با هندوانه:
هندوانه گیاهی است یکساله و علفی ، دارای ساقه های خزنده و طویل که در آن گلهای نر و ماده روی یک بوته قرار دارند و همیشه تعداد گلهای نر بیشتر از گلهای ماده است. هندوانه طالب آب و هوای گرم و فصل رشد طولانی است و به رطوبت زیاد هوا خیلی حساس نیست. اما در نواحی مرطوب بیماری های برگ شایع تر از نواحی خشک است. بنابراین هندوانه مخصوص مناطق دارای تابستان طولانی و گرم و خشک تا نسبتاً مرطوب است.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • با سلام و خسته نباشید
    سایت خوب و منظمی دارید و مطالب آموزنده و مفید
    لطفا در مورد هرس گیاهان و درختان هم مطالبی بنویسید
    با تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست