نام علمی: Cucumis melo
نوع گیاه: سبزی و صیفی
نیاز نوری: زیاد
نیاز آبی: متوسط
نوع خاک: لومی شنی
نیاز نوری طالبی: 
طالبی نیاز به نور فراوان دارد. وقتی نور زیاد باشد رشد بهبود قابل ملاحظه ای خواهد داشت و محصول با کیفیت بهتری خواهیم داشت.
نیاز آبی طالبی:
در طريقه سنتى کشت طالبی، دوره آبيارى در اوايل رشد گياه معمولاً هر ۱۰ تا ۱۲ روز يک‌بار مى‌باشد. ضمناً در بعضى از مناطق تشنگى‌ دادن به‌بوته‌ها مرسوم مى‌باشد، يعنى اين که در مرحله قبل از تشکيل ميوه يک دوره آبيارى را حذف مى‌کنند و به گياه تشنگى مى‌دهند، معمولاً اين عمل پس از مرحله هرس و تراش بوته انجام مى‌گيرد و هدف از آن بالابردن استقامت گياه در مقابل کم‌آبى مى‌باشد، زيرا با اين عمل ريشه‌ها گسترش بيشترى به عمق و اطراف خواهند يافت و گياه از رطوبت عمق استفاده بيشترى خواهند کرد. در صورت موجود بودن آب کافى دور آبيارى در مرحله درشت شدن ميوه و قبل از برداشت به ۶ تا ۸ روز يک بار تقليل داده و دوره آبيارى را با نياز واقعى گياه هماهنگ مى‌سازند. ضمناً در روش آبيارى جديد با شيارهاى کم‌عمق دور آبيارى کوتاه‌تر و به‌طور معمول هفته‌اى يک‌بار مى‌باشد. در هرصورت نبايد در آبيارى خربزه زياده‌روى کرد، چون آبيارى زياد از کيفيت محصول مى‌کاهد و باعث کاهش قند محصول می شود.  نوسانات آبیاری در کشت طالبی باعث کاهش رشد می‌شود، می‌تواند همچنین باعث ترک خوردگی میوه‌ها نیز شوند.
خاک مورد نیاز برای کشت طالبی:
طالبی در انواع خاک ها قابل کشت می باشد ولی برای زودرسی بهتر است در خاک سبک مثل لومی شنی کشت شود. خاک عمیق و منفذ دار برای رشد خربزه مناسب است. خاک های اسیدی را به خوبی تحمل نکرده و در این نوع خاک ها غنچه های گل ریزش پیدا می کنند، رشد عمومی گیاه کاهش یافته و برگ ها مقداری زرد می شوند. اسیدیته بهینه خاک برای طالبی 7-6 است. تنها در خاکهای حاصلخیز که دارای مواد غذایی آلی و معدنی کافی باشند، بهترین نتیجه را می دهند.
نکاتی در رابطه با طالبی:
بهترین رشد و عطر و طعم میوه طالبی در آب و هوای گرم و خشک به دست می آید. چنانچه در دوره رسیدن میوه، شرایط آب و هوایی، ابری و بارانی باشد میوه کیفیت مناسبی پیدا نمی کند. حد نصاب درجه حرارت از 18 تا 24 درجه است. بذر طالبی به دلیل اینکه از گیاهان حساس هستند، در دمای پایین جوانه نمی زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست