کشت پاییزه چغندرقند همسو با افزایش بهره‌وری آب

مجری طرح چغندرقند گفت: در سال زراعی جاری، چغندرقند پاییزه در سطح 15 هزار هکتار کشت شده و پیش‌بینی می شود از این میزان سطح زیرکشت، 90 هزار تن شکر استحصال شود.

علیرضا یزدانی، مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با ایانا با بیان اینکه سطح زیر کشت پاییزه چغندرقند در سال زراعی 93-92 در حدود 2 هزار هکتار بوده است، گفت: در سال زراعی جاری، سطح زیر کشت پاییزه چغندرقند به 15 هزار هکتار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت چغندرقند پاییزه از اردیبهشت‌ماه آغازشده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح زیرکشت، 90 هزار تن شکر استحصال شود.

مجری طرح چغندرقند افزود: در حال حاضر کشت پاییزه چغندرقند در استان‌های خوزستان، فارس، کرمانشاه، اصفهان، ایلام، دشت مغان  استان اردبیل، خراسان رضوی، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد انجام می‌شود.

یزدانی بابیان اینکه غالب الگوی کشت چغندرقند در کشور، کشت بهاره است، گفت: در کشت بهاره عملیات کاشت از اواخر اسفندماه آغاز  و برداشت آن از اواسط شهریورماه آغاز می‌شود؛ طول دوره زندگی گیاه در بهار و تابستان قرار دارد و به همین دلیل تقاضا برای آب بسیار بالا است. به دلیل تجربه موفق سال‌های گذشته در کشت پاییزه چغندرقند در استان خوزستان، مجدداً الگوی کشت پاییزه احیاء و علاوه بر استان خوزستان در 10 استان دیگر کشور که دارای زمستان‌های معتدل توسعه‌یافته است.

کشت پاییزه منجر به کاهش تقاضا و افزایش بهره‌وری آب

مجری طرح چغندرقند بابیان اینکه در سال زراعی 93-92 با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی توسعه پاییزه چغندرقند در دستور کار قرار گرفت، گفت: کشت پاییزه چغندرقند باهدف کاهش تقاضا و افزایش بهره‌وری آب در دستور کار قرارگرفته است. این سیاست‌گذاری در راستای مدیریت منابع آب، استفاده از آب سبز در طول دوره رشد چغندرقند در مناطق مستعد و درنهایت پایداری تولید شکر کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: کشت پاییزه ابتدا در خوزستان و با حمایت کارخانه قند اصفهان در سال زراعی 93-92 رونق گرفت و در پنج سال اخیر تلاش شده با مطالعات موسسه تحقیقات چغندرقند کشور در مناطقی که شرایط آب و هوایی، اجازه کشت پاییزه چغندرقند را می‌دهد این کشت انجام شود.

یزدانی با تأکید به اینکه همچنان توسعه کشت پاییزه چغندرقند و افزایش سطح در استان‌های هدف در دستور کار است، تصریح کرد: در حال حاضر 10 کارخانه قند نیز برای فرآوری چغندرقند پاییزه در کشور فعال است.

یارانه 50 درصدی بذر در کشت پاییزه چغندرقند

یزدانی یکی دیگر از مزایایی کشت چغندرقند پاییزه را علاوه بر کاهش تقاضا برای آب؛ کاهش هزینه های تولید عنوان کرد و افزود: در راستای حمایت از کشاورزان و توسعه کشت چغندرقند پاییزه، 50 درصد از بهای بذر در قالب یارانه به کشاورزان پرداخت می‌شود.

صرفه‌جویی 40 درصدی مصرف آب با کشت نشایی

وی بابیان اینکه در راستای کاهش تقاضا و افزایش بهره‌وری آب برای چغندرقند بهاره توسعه کشت نشایی را در دستور کارداریم، گفت: در این نوع کشت حدود 40 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و علاوه بر آن در  سایر هزینه‌های تولید با کاهش حدود 50 درصدی مصرف بذر و سموم نیز همراه است.

مجری طرح چغندرقند ادامه داد: علیرغم سابقه 40 ساله تحقیقات بر روی نشاء چغندرقند، به دلیل وفور منابع آبی در سال‌های گذشته به این مسئله پرداخته نشده بود اما در شرایط سخت خشکسالی این موضوع در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه طی چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در زمینهٔ کشت نشایی داشته‌ایم که مورد استقبال کشاورزان هم قرارگرفته است.

وی در خصوص تکنولوژی کشت نشایی نیز گفت: کشت نشایی چغندرقند فناوری منحصربه‌فردی دارد که فقط کشور ژاپن از آن بهره‌مند است که متأسفانه به دلیل تحریم‌های ظالمانه امریکا نتوانسته‌ایم به‌طور رسمی از این تکنولوژی استفاده کنیم. به همین منظور با استفاده از شیوه جدیدی توسط یکی از اعضای هیئت‌علمی موسسه تحقیقات چغندرقند کشور ابداع شد.

یزدانی ادامه داد: در این روش که با نام  “نشاء ریشه لخت” چغندرقند به کشاورزان کشور معرفی شده است، کشاورزان در کنار مزارع خود نسبت به ایجاد خزانه نشا اقدام می‌کنند و به دلیل هزینه کم و سادگی مورد اقبال کشاورزان قرارگرفته و در حال گسترش است.

وی افزود: همچنین ماشین نشاء کار ویژه این روش نیز برای اولین بار در جهان، توسط صنعت گران داخلی ساخته شد.

مجری طرح چغندرقند با اشاره به اینکه این موضوع سبب شده تا کشاورزان بتوانند طول دوره رشد و مصرف آب در زراعت چغندرقند را مدیریت کنند، ادامه داد: این گیاه به جز در مرحله جوانه‌زدن نسبت به شوری مقاومت خوبی دارد و توسعه کشت نشایی آن در مناطقی که با محدودیت شوری روبرو است،  نشاء در زمین هایی که محدودیت شوری ندارد تولید شده و به مناطقی که دارای محدودیت شوری است، منتقل و کشت شود.

یزدانی افزود: در واقع با گذراندن این مرحله، فرار از شوری انجام می شود که با اقبال کشاورزان مواجه شده و امیدواریم شاهد گسترش هرچه بیشتر کشت نشایی باشیم.

یزدانی در پایان با اشاره به میزان عملکرد در کشت نشایی و کاشت مستقیم بذر گفت: اختلاف زیادی در عملکرد کشت نشایی با کاشت مستقیم بذر وجود ندارد به طوری که در سال گذشته مزارع نشایی با عملکرد بیش از 100 تن در هکتار هم وجود داشته است.

منبع خبر:ایانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست